KDE grafikus felület telepítése Ubuntura - Szoftver Tippek

KDE grafikus felület telepítése Ubuntura

A legtöbb Linux disztribúció, amelyeket én is kipróbáltam (főleg SuSE, Mandrake és Red Hat disztribúciók) a rendszer telepítésekor automatikusan felteszi a két legnépszerűbb grafikus kezelő felületet, a Gnome-ot és a KDE-t is, így a felhasználó bejelentkezés előtt még változtathat az alapértelmezett kezelőfelületen. De az Ubuntunál láthatólag az erőforrások megtakarítására koncentráltak, ezért is lett két fő disztribúció: a Gnome felülettel rendelkező Ubuntu és a KDE felületet használó Kubuntu. Így a telepítő elfér egyetlen 700 mb-os lemezen a többi disztribúcióval ellenben, amelyek csak több lemezre férnek rá…

Én az Ubuntut tartom az egyik legjobb Linux disztribúciónak, amellyel bárki nekifoghat Linuxozni és lassan-lassan áttérni ingyenes, nyílt forráskódú programok használatára, azonban furcsának találom, hogy pont egy ilyen egyszerő, kezdőknek tökéletes disztribúción ne lehessen választani a grafikus felületek közül. Így a legtöbb kezdő egyáltalán nem vagy csak nagyon későn próbál ki más grafikus felületeket is, ezért nem azt fogja használni, amelyik a neki legmegfelelőbb, hanem azt amelyikkel már kezdetek óta dolgozott, amit már megszokott.

Bár nincs különösebb gondom a Gnome felülettel és egyre inkább vonzódom a Terminalhoz, szerettem volna valami újat kipróbálni, valamit, ami lényegesen több egy egyszerű téma cserénél, így feltettem a KDE-t.

Telepítése nagyon egyszerű, csupán a Terminalt kell megnyitni és beírni a következő parancsot:

sudo aptitude install kubuntu-desktop

A telepítő először letölti a telepítéshez szükséges állományokat (~200 MB), majd telepíti az új kezelő felületet. Telepítés után zárjuk be a Terminált és jelentkezzünk ki (Log Off), majd a bal alsó sarokban az “Options” gombra, majd a “Select Session” menüpontotra kattintva kiválaszthatjuk, hogy melyik felületet kívánjuk használni. A rendszer majd megkérdezi, hogy kívánjuk, hogy az előző lépésben kiválasztott felület legyen az alapértelmezett. Itt nyugodtan válaszolhatunk igennel (“Make default”), ugyanis ha nem tetszik az új felület, akkor még mindig van lehetőségünk visszaállítani a régit. De ha csak most szeretnénk használni, akkor válasszuk a “Just for this session” opciót.



1 Comment